Saklig søndag: Pride-terroren 25. juni 2022

Anne Bitsch om den skeive frigjøringskampen og hatkriminalitet

Icon of an id badge

Arrangert avLitteraturhuset

Icon of a ticket100,-/70,-
Portrett av Anne Bitsch
Foto: Siw Pessar

25. juni 2022 ble det skeive utestedet London pub og flere nabosteder utsatt for en masseskyting. To personer ble drept og ni personer fikk skuddskader i angrepet denne kvelden, og i tillegg har 432 personer fått tilkjent voldsoffererstatning på mer enn 154 millioner til sammen. Angrepet var målrettet hatkriminalitet mot det skeive miljøet, i forkant av den årlige pride-paraden, som følgelig ble avlyst. Dagene som skulle være fylt av stolthet og glede ble i stedet preget av frykt og sorg, og angrepet er fortsatt et traume i det skeive miljøet.

I Dans til dere dør: en historie om kjærlighet og terror skildrer Anne Bitsch den skeive frigjøringskampen i Norge med utgangspunkt i dette terrorangrepet. Boken gir også et bilde av Arfan Bhatti og Zaniar Matapour, som begge har blitt dømt for terror. I tillegg følger Bitsch de berørte og overlevende etter angrepet. Historiene flettes sammen til en større fortelling om kampen for skeives rettigheter, og motstanden den har møtt, gjennom de siste 40 årene.

Anne Bitsch er samfunnsgeograf og har jobbet som rådgiver på kjønnsbasert vold i FN og ulike bistandsorganisasjoner, og har også bakgrunn som redaktør og journalist. Denne søndagen forteller hun om den skeive frigjøringskampen, terror og kjærlighet.

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Meld deg på vårt ukentlige nyhetsbrev – og få spennende nyheter og arrangementer i innboksen hver uke!