I morgen er det møte med "For Women Scotland" som tok initiativet til rettssaken som gikk helt til Høyesterett i Storbritannia. Saken endte med at Høyesterett avgjorde at begrepene kvinne og kjønn i likestillingsloven av 2010 refererer til biologisk kvinne og biologisk kjønn - og ikke kjønnsidentitet.
Så kom i morgen, onsdag 22.oktober klokka 18-19.30.
Susan Smith er en av de sentrale lederne for "For Women Scotland", og hun vil fortelle om bakgrunnen for det mangeårige arbeidet som førte til høyesterettsdommen og hvilke utfordringer arbeidet for kvinners rettigheter nå står overfor.
ENDRING: Susan Smith kommer på møtet som digital deltaker. Hun er dessverre blitt syk og kan ikke reise til Oslo slik vi hadde planlagt. Men hun kan delta og holde sin innledning på skjerm. Vi vil benytte Litteraturhusets profesjonelle opplegg for digital deltakelse, så det teknisk blir en god opplevelse.
Vi er veldig lei oss for at Susan ikke kan komme personlig, men gleder oss til å høre hva hun har å si og til samtale og diskusjon etterpå.
En bred koalisjon av nyere kvinneorganisasjoner støttet opp om saken, og førte til den viktige seieren i britisk Høyesterett. Hvordan fikk «For Women Scotland» dette til, og hvilke analyser lå bak? Hva kjennetegner kvinneorganisasjonene i Storbritannia og hvordan klarte de nye kvinneorganisasjonene som arbeider for kvinners rettigheter å bli så sterke i UK?
Går de britiske kvinnene igjen foran i kampen slik de gjorde i begynnelsen av det 19. århundret da suffragettene stilte seg i spissen for kampen for kvinners stemmerett? Hvordan er de blitt en grasrotbevegelse for kvinner, hvordan jobber de og hvilke utfordringer står de - og vi - overfor i dag?
Møtet arrangeres av Kvinneaktivistene Oslo og avholdes i Wergelandsalen i Litteraturhuset i Oslo onsdag 22.oktober. Møtet varer fra klokka 18 til ca 19.30. Dørene åpner 17.30.
Møt opp i god tid.
Registrering ved inngangen til Wergelandssalen.

