Er forskningen fri?

Høsten 2025 setter Litteraturhuset søkelys på hvordan forskning og forskere begrenses i dag, både i Norge og internasjonalt.

I USA har Trump-administrasjonen gått til frontalangrep på universitetene med trusler om å fryse milliarder i forskningsmidler, granske internasjonale studenter og sensurere åpne diskusjoner. I Europa ser vi en klar innsnevring av forskningsfelt som omhandler kjønn og skeivhet og økende press på forskning innen reproduktiv helse. I Norge viser studier at samfunnsvitenskapen har en politisk slagside, og debatten om pågående konflikter fører til økt hets mot akademikere som prøver å nyansere debatten.

Hva skjer når forskning møter politiske, økonomiske og sosiale grenser? Hvilke trusler står forskningsfriheten overfor i dag, og hva kan gjøres for å sikre forskningens autonomi i et skiftende politisk landskap?

Foredragsserien «Er forskningen fri?» setter søkelys på akademisk ytringsfrihet under press og måtene forskning og forskere begrenses på i dag, både internasjonalt og i Norge. Her vil noen av landets fremste akademikere og forskningsledere undersøke hvor skoen trykker og beskrive det politiske og kulturelle presset som truer feltene deres.