Ama Ata Aidoo

Our Sister Killjoy: or Reflections from a Black-Eyed Squint

Our Sister Killjoy skildrer en ung ghanesisk kvinne som reiser til Tyskland for å ta utdannelse, og er en humoristisk utforskning av det europeiske sett med et afrikansk blikk.

🇬🇭 Ghana

Icon of a label Roman

Afrika
Diaspora
Kolonialisme
Omslag

Our Sister Killjoy er dels roman, dels biografi, som skildrer en ung ghanesisk kvinne – Sissie – som reiser til Tyskland for å ta utdannelse. Fortellingen danner utgangspunktet for en til tider humoristisk utforskning av det europeiske, av hvordan europeere ser på afrikanere og motsatt. Boka kan leses som en både kritisk og treffende kommentar til temaer som eurosentrisme, kolonialisme og den internaliserte kolonialismen – det Ngugi wa Thiong’o kalte «colonization of the mind».

Om forfatteren

Ama Ata Aidoo

Ama Ata Aidoo (1942-2023) var en sentral ghanesisk poet, forfatter og dramatiker, og har betydd mye for senere generasjoner kvinnelige, afrikanske forfattere.

Les mer Icon of a right pointing arrow indicating an internal link

Portrett av Ama Ata Aidoo

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Meld deg på vårt ukentlige nyhetsbrev – og få spennende nyheter og arrangementer i innboksen hver uke!