Ikke alle som kom fra Finland til Varanger på 1800-tallet, hadde planer om å bli boende. For mange var Vadsø bare et sted hvor de kunne tjene gode penger og ta den enkleste veien med båt til Amerika.
Tidene var gode i Vadsø, men da fisket sviktet på 1870-tallet, valgte over 700 personer fra Vadsø å dra samme vei.
Såkalte ‘Amerikabrev’ om landets muligheter og rikdom, ble lest av mange. Disse bidro til at flere dro til Amerika – til tross for beskrivelser av mye slit og hjemlengsel.
Marianne Neerland Soleim er professor i historie ved UiT, og hun har skrevet om særtrekkene ved utvandringen fra Vadsø til Amerika.
Hvem valgte å reise, hvor slo de seg ned i Amerika og hvordan gikk det med dem? De fleste ble, men flere kom også tilbake til Norge.

