Demokratiske rettigheter i Afrika. Noen linjer til førkoloniale afrikanske samfunn

Foredrag ved Tsitsi Dangarembga etterfulgt av en kort samtale.

Portrett av Tsitsi Dangarembga
Foto: Hannah Mentz

Tsitsi Dangarembga er en av våre fremste nålevende, afrikanske forfattere. Gjennom trilogien om Tambu – Nervøse tilstander, Alt jeg ikke er og En kropp å sørge over (alle til norsk ved Merete Alfsen) – skildrer hun hjemlandets forvandling fra kolonien Rhodesia til et uavhengig Zimbabwe. For flertallet blir imidlertid ikke framtidsutsiktene stort bedre av det.

Dangarembga har også engasjert seg i dagens politiske situasjon i Zimbabwe. Det har tidligere fått henne arrestert, likevel har hun valgt å bli boende, og å jobbe mot korrupsjon og patriarkalske institusjoner, og for å styrke særlig kvinner og kulturfeltet.

I et nytt bokprosjekt ser Dangarembga nå nærmere på lovpraksiser i eldre afrikanske samfunn. I dette foredraget vil hun ta for seg opprinnelige afrikanske samfunns demokratiske institusjoner, og hva deres kunnskap og praksis kan lære dagens afrikanske samfunn – og resten av verden.

Foredraget vil være på engelsk, etterfulgt av en kort samtale med Helge Jordheim, professor og direktør ved Senter for global bærekraft ved Universitetet i Oslo.

Før foredraget kan du også varme opp med å høre Dangarembgas oversetter Merete Alfsen fortelle om trilogien og oversetterprosessen. Les mer her.

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Meld deg på vårt ukentlige nyhetsbrev – og få spennende nyheter og arrangementer i innboksen hver uke!